Kawa…

Pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku.

 

 

 

 

 

 

Kawa – napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca. Zwykle podawana na gorąco, ale nie tylko . Pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku.

Nazwa kawy pochodzi prawdopodobnie od arabskiego kahwa. Do większości języków europejskich przeniknęła poprzez tureckie słowo kahve i utworzoną od niego włoską nazwę caffè. Drugą prawdopodobną etymologią nazwy kawa jest nazwa etiopskiego miasta Kaffa, dziś – Kefa.

Do Polski kawa dotarła pod koniec XVII wieku z południa, od panujących nad Mołdawią Turków. Wiadomo, że jej miłośnikami byli Jan III Sobieski oraz Bohdan Chmielnicki, powszechnie jednak nowy napój uznawano za niesmaczny, a nawet szkodliwy. Potępiali go m.in. Wacław Potocki i Jan Andrzej Morsztyn. Kawa zyskała większą popularność dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku.

W tej chwili kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów zarówno w Polsce, jak i na świecie, a jej producenci prześcigają się w odkrywaniu nowych metod palenia i udoskonalania jej smaku.